OSS UNIST u medijima
Izradu internetske stranice projekta sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Sadržaj internetske stranice isključiva je odgovornost Sveučilišta u Splitu, Odjela za stručne studije
"Sveuličište na ovaj način ima velikog upliva na lokalnu zajednicu, pa nam je drago da i kroz ovaj projekt prenosimo mladima pristup, pogled na život, poštenje i iskrenost kao zalog za njihovu budućnost - rekao je rektor koji je s predstavnicima firmi razgledao laboratorij odsjeka elektrotehnike i strojarstva, te nazočio demonstraciji nabavljene opreme koju će koristiti studenti."
"Jedan je to od niza laboratorija na Sveučilišnom odjelu u kojem studenti uz svoje profesore stječu nova znanja u praktičnom dijelu nastave, a njegovo opremanje sastavni je dio projekta "Unaprjeđenje i provedba stručne prakse na Sveučilišnom odjelu za stručne studije"."
19.05 i 20.05 održana su predavanja profesora Valérie-Anne Nicolasa i Vincenta Rodina s prestižnog Université de Bretagne Occidentale/UBO (Sveučilište u Brestu) na teme "Algorithmic basics: presentation and comparison of the main sorting algorithms according to their complexity“ i "An introduction to Fuzzy Logic - An “easy & natural” way to control a system ".
03.10 i 04.10 održana su predavanja profesora Franka Singhoffa i Laurenta Lemarchanda s prestižnog Université de Bretagne Occidentale/UBO (Sveučilište u Brestu) na teme "Real-time embedded software design, verification and programming" i "Optimization techniques".
Predstavljen je kratak putokaz kroz tvrtku koja posluje u internacionalnom okruženju na način da se studente upozna i pripremi na sve što ih čeka kada se zaposle. Putokaz je obuhvatio upoznavanje s HR ciklusom i korporativnom kulturom a studenti su u okviru predavanja dobili i brojne savjete na koji način se najbolje predstaviti budućem poslodavcu.
Studenti su kroz predavanje naučili o alatima i metodama prikupljanja prostornih podataka, od izmjere do crtanja objekta, te o prednostima i manama fotogrametrije i 3D skeniranja.
Studenti su se kroz predavanje upoznali s pojedinim prednostima i manama dizajniranja u inventoru. Načini dizajniranja u inventoru su Basic modeling, Skeletal modeling, Workspace Envelope Modeling i Multy- body design, te su se u sklopu predavanja demonstrirali načini primjene navedenih metoda.
Završna konferencija projekta "Unaprjeđenje i provedba stručne prakse na Sveučilišnom odjelu za stručne studije" održana je u četvrtak 9. ožujka. Konferenciji su nazočili prorektor za znanost i kvalitetu Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Igor Jerković, pročelnik Odsjeka za Stručne studije, dr. sc. Petar Pepur, prof. struč stud., voditelj projekta, dr. sc. Marko Vukšić, te predstavnici projektnih partnera ERICSSON NIKOLA TESLA d.d, CEMEX HRVATSKA d.d., DELTRON d.o.o., DELIĆ DIELEKTRIK d.o.o., AKUO ENERGY MED d.o.o., LAMA d.o.o. Svrha projekta je bila unaprijediti postojeće programe, kvalitetu studija i kompetencije studenata potrebne za završavanje studija i izlazak na tržište rada.
Cilj radionice je upoznati studente sa svjetlovodnim sustavima te da steknu odgovarajuća praktična znanja koja se odnose na spajanje optičkih niti svjetlovodnog kabela TBS 224BKLSZHEF FIBER (100m) i odgovarajućih konektora (FC, LC i SC) primjenom alata FITEL S326 i uređaja za spajanje FITEL S179, mjerenja parametara kabela (gušenja na spojevima, na ukupnoj dionici i dužine kabela) primjenom uređaja YOKOGAWA AQ7280 i AQ1000 te testiranje sustava spajanjem odgovarajuće mrežne opreme.
Cilj radionice je upoznati studente koji su zainteresirani za napredno modeliranje s naprednim metodama modeliranja, 3D printanja, i VR tehnologijom te omogućiti stjecanje naprednih odgovarajućih praktična znanja koja mogu primijeniti prilikom obavljanja stručne i specijalističke prakse kod poslovnih subjekata u industriji.
Za vrijeme gostujućeg predavanja, studentima je bilo prezentirano programiranje mikrokontrolera STM 32 pomoću naprednih softverskih alata u razvojnom okruženju za 32-bitne mikrokontrolere.
Za vrijeme gostujućeg predavanja, studenti su se upoznali s procesima rada u računovodstvenom uredu i pristupu rješavanja računovodstvenih pitanja i problema na primjerima iz prakse.
Mastercam spada u skupinu CAM (Computer-aided manufacturing) programskih alata te se koristi za dizajniranje i izradu modela u raznim tehnološkim industrijama. Konačni produkt ovoga programa su naredbe u obliku G-koda kojima se upravljaju CNC strojevi kao što su CNC glodalice i tokarilice.
Inventor je baziran na VBA kodu i ilogicu. U ovom gostujućem predavanju se predstavilo nekoliko korisnih kodova koji se koriste za poboljšanje rada u inventoru, te objašnjenje tih kodova i načina pisanja tih kodova u inventoru.
U sklopu projekta „Unaprjeđenje i provedba stručne prakse na Sveučilišnom odjelu za stručne studije“ organizirana je terenska nastava u Zagrebu za studente završnih godina studija Računovodstvo i financije u periodu od 1. do 3. ožujka 2023. godine. U sklopu terenske nastave studenti su posjetili zagrebačku burzu, gdje im je prezentirano funkcioniranje tržišta kapitala i to trgovanje dionicama, obveznicama i raznoraznim drugim financijskim instrumentima, KPMG Croatia d.o.o., gdje su studentima prezentirani praktični primjeri primjene računovodstvenih standarda prilikom revizije financijskih izvještaja, Hrvatsku narodnu banku gdje je prezentirana tema „Hrvatska u euro području“ u okviru koje je prezentiran proces uvođenja eura u Hrvatskoj, kao i sve prednosti koje će Hrvatska imati od ulaska u Europsku monetarnu uniju te Rimac Technology d.o.o. gdje je studentima predstavljeno funkcioniranje autoindustrije i same tvrtke. Nakon toga je održano predavanje na temu „Organizacija i aktivnosti računovodstvenog odjela u Rimac Technology d.o.o“.
U sklopu projekta Unapređenja i provedbe stručne prakse studenti Odjela zajedno s nastavnicima mr.sc. Karmen Klarin i dr.sc. Toma Rončević sudjelovali su na stručnom usavršavanju koje je organizirala FINA 2. i 3. ožujka 2023. godine u Zagrebu. Ova posjeta je obuhvatila obuku iz područja životnog ciklusa razvoja softvera i programskih jezika. Održane su prezentacije po temama: • Agilne metode u razvoju • React framework • Osnovni principi i tehnike testiranja softvera
Na završnoj konferenciji su se predstavili rezultati projekta unapređenja prakse, te izvršene aktivnosti za vrijeme trajanja projekta. Uz navedeno, projektni partneri su imali priliku iznijeti svoja iskustva prilikom obučavanja studenata te će studenti Sveučilišnog odjela za stručne studije imati priliku iznijeti svoja iskustva za vrijeme obavljanja prakse kod projektnih partnera.
Akuo Energy Med
Lama
Ericsson Nikola Tesla
Cemex Hrvatska
Delić dielektrik
Deltron
Sveučilište u Splitu
Odjel za stručne studije
Izradu internetske stranice projekta sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Sadržaj internetske stranice isključiva je odgovornost Sveučilišta u Splitu, Odjela za stručne studije